Monday, February 26, 2018

CONTOK RPP SMK BAHASA INGGRIS LENGKAP


Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Nama Sekolah             : SMK al-KHOZINI 
Mata Pelajaran            : Bahasa Inggris
Kelas/Semester            : XII/5
Pertemuan ke              : 1-16
Alokasi Waktu            : 32 x 45 menit
Standar Kompetensi   : Berkomunikasi dengan Bahasa Inggris setara Level Intermediate
Kompetensi Dasar       : Memahami monolog yang muncul pada situasi kerja tertentu

Indikator                     :
-       Menyatakan informasi umum (general information) yang terkait dengan monolog dijawab dengan benar.
-       Mempertanyakan isi monolog (detailed information) dijawab dengan benar
-       Membuat monolog yang muncul pada situasi kerja tertentu ditulis kembali dalam bentuk intisari/summary (taking notes)
I. Tujuan Pembelajaran :
    Setelah pelajaran ini siswa dapat:
-       Menyatakan informasi umum (general information) yang terkait dengan monolog dijawab dengan benar.
-       Mempertanyakan isi monolog (detailed information) dijawab dengan benar
-       Membuat monolog yang muncul pada situasi kerja tertentu ditulis kembali dalam bentuk intisari/summary (taking notes)

II. Materi Ajar:
-      Short talks (advertisements, reports, announcements)
ü  An advertisement (or ad for short) is anything that draws good attention towards a product, service or person. Ads appear on television, as well as radio, newspapers, magazines and as billboards in streets and cities.
Advertising is done in a lot of different ways. For example: Newspaper adverts, Pamphlets, Point of sale displays, TV, Radio ECT
ü  A report is a textual work (usually of writing, speech, television, or film) made with the specific intention of relaying information or recounting certain events in a widely presentable form.
Written reports are documents which present focused, salient content to a specific audience. Reports are often used to display the result of an experiment, investigation, or inquiry. The audience may be public or private, an individual or the public in general. Reports are used in government, business, education, science, and other fields.
Reports such as graphics, images, voice, or specialized vocabulary in order to persuade that specific audience to undertake an action. One of the most common formats for presenting reports is IMRAD: Introduction, Methods, Results and Discussion. This structure is standard for the genre because it mirrors the traditional publication of scientific research and summons the ethos and credibility of that discipline. Reports are not required to follow this pattern, and may use alternative patterns like the problem-solution format.
Additional elements often used to persuade readers include: headings to indicate topics, to more complex formats including charts, tables, figures, pictures, tables of contents, abstracts, summaries, appendices, footnotes, hyperlinks, and references.
Some examples of reports are: scientific reports, recommendation reports, white papers, annual reports, auditor's reports, workplace reports, census reports, trip reports, progress reports, investigative reports, budget reports, policy reports, demographic reports, credit reports, appraisal reports, inspection reports, military reports, bound reports, etc. (http://en.wikipedia.org/wiki/Report)
-      Antonym, synonym
In lexical semantics, opposites are words that lie in an inherently incompatible binary relationship as in the opposite pairs male : female, long : short, up : down, and precede : follow. The notion of incompatibility here refers to the fact that one word in an opposite pair entails that it is not the other pair member. For example, something that is long entails that it is not short. It is referred to as a 'binary' relationship because there are two members in a set of opposites. The relationship between opposites is known as opposition. A member of a pair of opposites can generally be determined by the question What is the opposite of  X ?
The term antonym (and the related antonymy) has also been commonly used as a term that is synonymous with opposite; however, the term also has other more restricted meanings. One usage has antonym referring to both gradable opposites, such as long : short, and (non-gradable) complementary opposites, such as male : female, while opposites of the types up : down and precede : follow are excluded from the definition.
A third usage (particularly that of the influential Lyons 1968, 1977) defines the term antonym as referring to only gradable opposites (the long : short type) while the other types are referred to with different terms. Therefore, as Crystal (2003) warns, the terms antonymy and antonym should be regarded with care. In this article, the usage of Lyons (1963, 1977) and Cruse (1986, 2004) will be followed where antonym is restricted to gradable opposites and opposite is used as the general term referring to any of the subtypes discussed below.
While objectal opposites are difficult to define it is generally accepted that the disappearance of an object is the closet rather than the lack of physical presence.
-      Affixes : prefixes, suffixes
The usefulness of English affixes (prefixes, infixes, suffixes)
Posted by D R on 15 Jun 2009, 6048 views
In order to aquire practical language skills in any language as well as English, it is very important to try and pull away from the dependency on and overuse of dictionaries- whether they are electronic or paperback. If a student does not understand something, then of course it is okay for them to use a dictionary. However, if a student focuses on studying word parts (smaller parts of a word with their own submeanings), then not only will they improve their overall skill in a language, but they will also recognize that word part when they see it being used in new words they come across.
In English, word parts fall into three categories: prefixes, infixes, and suffixes.
For prefixes, these word parts come at the beginning of a word.
Examples include:
  • pre- before
  • i.e. pre-heat ---> to heat before.
  • re- do again
  • i.e. rewrite ---> to write again.
  • in- not; negative word part
  • i.e.: in-active
As for infixes, these are word parts that fit into the middle of a word, and can have both an infix and a suffix attached to it, or either/or.
  • -port- carry; movement
  • i.e.: trans-port-er person who carries something from one location to another
  • -gram- something that is written or drawn
  • i.e.: dia-gram
  • -graph- a machine that writes or records; something that is written or drawn
  • i.e.: graph-ology ---> the study of handwriting.
  • Note that the infixes do not have to be followed by a suffix.
A suffix in english is a word part that is attached to the end of a word.
  • -er ajective; more
  • i.e.: bigg-er --->very big, more large Note that there are two g's instead of one. Here, the spelling changes when the -er suffix is added.
  • -ist person who is skilled in or specializes in something.
  • i.e. scient-ist ---> a person who is skilled in or specializes in science.
  • -ive adjective; this word indicates that a type of action is very probable.
  • i.e.: cooperat-ive ---> in an agreeable manner; cooperates alot
III. Strategi:
Individu dan kelompok

IV Metode Pembelajaran
Tertulis dalam langkah-langkah pembelajaran.

V. Langkah-langkah Pembelajaran:
Pertemuan ke-1 (2x45 menit)
Listening

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru guru memberi motifasi.
15
-        Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Listening:
ü  Guru memberikan gambaran umum dan penjelasan mengenai materi yang akan disampaikan.
ü  Guru mengaitkan materi dengan keadaan atau interaksi siswa atau sosial setiap hari.
ü  Guru memeri kesempatan pada siswa untuk bertanya.
ü  Siswa berlatih mendengarkar dialog atau monolog yang berkaitan dengan pola kalimat advertisements dalam tape recorder, Leptop, CD atau skrip tek yang dibaca guru.
ü  Siswa berlatih menjawab pertanyaan berdasarkan yang mereka dengar secara individu.
ü  Guru memberikan penilaian dan memberikan penjelasan.
65
-     Ceramah
-     Problem solving
3
Kegiatan Akhir
ü  Siswa membuat ringkasan dengan menggunakan bahasa sendiri berdasarkan data atau pemahaman yang mereka dengar secara sendividu.
10
-     Ceramah

Pertemuan ke-2 (2x45 menit)
Listening

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memotifasi siswa.
10
-     Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Listening:
ü  Guru menggambarkan materi dengan interaksi siswa atau social dan mengaitkan dengan materi yang lalu.
ü  Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
ü  Siswa berlatih mendengarkar kembali tentang dialog atau monolog yang berkaitan dengan pola kalimat reports dalam tape recorder, CD atau skrip yang dibaca guru.
ü  Siswa melengkapi tek yang belum lengkap berdasarkan yang mereka dengar.
ü  Guru memberikan penilaian dan memberikan penjelasan
70
-     Ceramah
-     Problem solving
3
Kegiatan Akhir
ü  Siswa sembuat ringkasan dengan menggunakan bahasa sendiri berdasarkan data atau pemahaman yang mereka dengar secara berkelompok.
10
-     Ceramah
                                                      
Pertemuan ke-3 (2x45 menit)
Listening

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru guru memberi motifasi dan menjabarkan tujuan belajaran ini.
15
-      Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Listening:
ü  Guru memberikan gambaran umum dan penjelasan mengenai materi yang akan disampaikan.
ü  Guru mengaitkan materi dengan keadaan atau interaksi siswa atau sosial setiap hari.
ü  Guru memeri kesempatan pada murid untuk bertanya.
ü  Siswa berlatih mendengarkar dialog atau monolog yang berkenaan dengan announcements dalam tape recorder, CD atau skrip tek yang dibaca guru.
ü  Siswa berlatih melengkapi tek yang belum lengkap berdasarkan   yang mereka dengar.
ü  Guru memberikan penilaian dan memberikan penjelasan.
60
-      Ceramah
-      Problem
solving
3
Kegiatan Akhir
ü  Siswa membuat ringkasan dengan menggunakan bahasa sendiri berdasarkan data atau pemahaman yang mereka dengar secara sendividu.
15
-      Ceramah

Pertemuan ke-4 (2x45 menit)
Speaking

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü   Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü   Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü   Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü   Guru memutifasi siswa.
10
-     Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Speaking :
ü   Guru mengaitkan dengan interaksi siswa dan sosial.
ü   Guru mengaikkan dengan materi yang lalu.
ü   Guru memberi gambaran dan contoh  mengenahi materi speking.
ü   Guru menyuruh siswa untuk berdialok secara berpasangan di depan siswa yang berkaitan dengan Advertisment.
ü   Guru meperhatikan dan memberikan penilaian.
70
-     Ceramah
-     Problem solving
3
Kegiatan Akhir
ü   Guru membacakan atau mengumumkan hasil penilaiaan.
10
-     Ceramah

Pertemuan ke-5 (2x45 menit)
Speaking

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü   Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü   Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü   Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü   Guru memutifasi siswa.
10
-     Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Speaking :
ü   Guru mengaitkan dengan interaksi siswa dan social.
ü   Guru mengaikkan dengan materi yang lalu.
ü   Guru memberi gambaran dan contoh  mengenahi materi speking oleh guru.
ü   Guru menyuruh siswa untuk berdialok secara berpasangan di depan siswa yang lain tentang reports.
ü   Guru memperhatikan dan memberikan penilaian.
70
-     Ceramah
-     Problem solving
3
Kegiatan Akhir
ü   Guru membacakan atau mengumumkan hasil penilaiaan.
10
-     Ceramah

Pertemuan ke-6 (2x45 menit)
Speaking

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
10
-      Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Reading :
ü  Guru memberi contoh  mengenahi materi reading dan mengaitkan dengan materi yang lalu.
ü  Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
ü  Guru atau siswa membentuk kelompok. 
ü  Siswa berlatih berdialog yang berisikan materi Annucement.
ü  Guru mengamati dan memberikan penilaian.
70
-      Cermah
-      Main peran
3
Kegiatan Akhir
ü  Guru memberikan penjelasan.
10
-      Ceramah

Pertemuan ke-7 (2x45 menit)
Reading

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
10
-        Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Reading :
ü  Guru menjelaskan dan memberi contoh materi yang berkaitan dengan Antonym .
ü  Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
ü  Siswa dibentuk kelompok untuk membuat kalimat atau dialog yang berkaitan dengan materi.
ü  Guru memberi komentar mengenahi kerja siswa
75
-        Ceramah
-        Punugasan
3
Kegiatan Akhir
-       Guru memberikan pemasukan pada semua siswa.
5
-        Ceramah

Pertemuan ke- 8 (2x45 menit)
Reading

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru masuk kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
10
-   Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Reading :
ü  Guru memberi penjelasan dan contoh mengenahi materi Synonym.
ü  Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
-       Siswa dibentuk kelompok untuk membuat atau mencari contoh mengenahi materi yang berkaitan Synonym.
-       Guru memberikan penilaian mengenahi tugas siswa.
70
-   Ceramah
-   Problem solving
3
Kegiatan Akhir
-       Guru memberikan penjelasan dan masukan.
10
-   Ceramah

Pertemuan ke-9 (2x45 menit)
Reading

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
10
-      Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
-      Guru memberikan penjelasan dan contoh mengenai materi Prefixes.
-      Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
-      Guru memerintahkan siswa mencari di dialog, tek atau membuat contoh yang lain.
-      Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
70
-      Ceramah
-      Penugasan
3
Kegiatan Akhir
-      Guru menyimpulkan hasil kerja siswa dan memberikan penjelasan.
10
-     Ceramah

Pertemuan ke-10 (2x45 menit)
Reading

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
10
-      Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
-      Guru memberikan penjelasan dan contoh mengenai materi Suffixes.
-      Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
-      Guru memerintahkan siswa secara kelompok mencari atau membuat contoh yang lain.
-      Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
70
-      Ceramah
-      Diskusi
3
Kegiatan Akhir
-      Guru menyimpulkan hasil kerja siswa dan pemberian tugas secara individu.
10
-      Ceramah

Pertemuan ke-11 (2x45 menit)
Reading

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
10
-        Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
ü  Guru memberikan menanykan materi sebelumnya.
ü  Guru memberi kesempatan pada siswa untuk bertanya.
ü  Guru memerintahkan siswa secara berkelompok untuk mencari ungkapan yang berkaitan dengan Prefixes dan Suffixes di dialog atau tek dan membuat kalimat.
ü  Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
70
-        Ceramah
-        Diskusi
3
Kegiatan Akhir
ü  Guru menyimpulkan hasil kerja siswa dan pemberian tugas secara individu.
10
-        Ceramah

Pertemuan ke-12 (2x45 menit)
Writing

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
ü  Guru menanyakan materi atau tugas yang sebelumnya.
10
-        Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
ü  Guru memberikan gambaran dan penjelasan umum mengenai materi writing.
ü  Guru mengaikan dengan materi yang lalu.
ü  Guru memerintahkan siswa secara kelompok untuk mebuat teks yang berkaitan dengan Advertisement.
ü  Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
75
-    Ceramah
-    Penugasan
3
Kegiatan Akhir
ü  Guru menyimpulkan hasil kerja siswa.
5
-        Ceramah

Pertemuan ke-13 (2x45 menit)
Writing

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
ü  Guru menanyakan materi atau tugas yang sebelumnya.
10
-        Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
ü  Guru memberikan gambaran dan penjelasan umum mengenai materi.
ü  Guru mengaikan dengan materi yang lalu.
ü  Guru memerintahkan siswa secara kelompok untuk mebuat tek yang berkaitan dengan Report
ü  Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
75
-        Ceramah
-        Penugasan
3
Kegiatan Akhir
ü  Guru menyimpulkan hasil kerja siswa.
5
-        Ceramah

Pertemuan ke-13 (2x45 menit)
Writing

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
ü  Guru menanyakan materi atau tugas yang sebelumnya.
10
-      Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
ü  Guru memberikan gambaran dan penjelasan umum mengenai materi.
ü  Guru mengaikan dengan materi yang lalu.
ü  Guru memerintahkan siswa secara kelompok untuk mebuat dan memilih salah satu tek yang berkaitan dengan Advertisement, Report, Announcement.
ü  Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
75
-      Ceramah
-      Diskusi
3
Kegiatan Akhir
ü  Guru menyimpulkan hasil kerja siswa.
5
-      Ceramah

Pertemuan ke-14 (2x45 menit)
Writing

NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
Metode
1
Kegiatan Awal
ü  Guru memasuki kelas dan memberi salam.
ü  Guru meminta ketua kelas atau yang lain untuk memimpin do’a.
ü  Guru mengabsen dan menanyakan keadaan siswa.
ü  Guru memutifasi siswa.
ü  Guru menanyakan materi atau tugas yang sebelumnya.
10
-        Ceramah
2
Kegiatan Inti :
Wrting  :
ü  Guru memberikan gambaran dan penjelasan umum mengenai materi.
ü  Guru mengaikan dengan materi yang lalu.
ü  Guru memerintahkan siswa secara individu untuk mebuat tek yang berkaitan dengan Advertisement.
ü  Guru menganalisa hasil tugas siswa yang selesai.
75
-        Ceramah
-        Penugasan
3
Kegiatan Akhir
ü  Guru menyimpulkan hasil kerja siswa.
5
-        Ceramah


VI. Alat dan Sumber Belajar :
·         Tape Recorder
·         BSE Kelas III
·         LKS (Penerbit Hayati)
·         WORD POWER 1500
·         English Vocabulary in Use

VII. Gambaran Kegiaatan Pembelajaran yang ada di atas:

1. Listening.
Example . 1




Book fair sale dates are on Saturday, November 20, from 11 an to 6 pm.

Buy a new books at half price and help thousand of kinds, senior citizens and homeless people live better lives at the 19th Annual Book Fair to Benefit Goddard Riverside Community Centre at Hibiscus Building, 213 Frangipani Steet

For more information call 2128734448





 













Pertanyaan:

1.       What kind of advertisement we hear in monolog above?
2.         How many hours that advertisement held?
3.         If we do not understand
Jawaban
1.         About Book
2.         8 hours
3.         Call this number 2128734448

Example. 2
KOMODO DRAGON
Do you know what is the largest lizard? This lizard is called komodo. It lives in the scrub and woodland of a few Indonesian islands.

Komodo dragon is the world's heaviest lizard, weighing 150 pounds or more. The largest Komodo ever measured was more than 10 feet (3 meters) long and weighed 366 pounds (166 kg) but the average size of komodo in the wild is about 8 feet (2.5 meters) long and 200 pounds (91 kg)

Komodo has gray scaly skin, a pointed snout, powerful limbs and a muscular tail. They use their keen sense of smell to locate decaying animal remains from several miles away. They also hunt other lizards as well as large mammals and are sometimes cannibalistic.

The Komodo dragon's teeth are almost completely covered by its gums. When it feeds, the gums bleed, creating an ideal culture for virulent bacteria. The bacteria that live in the Komodo dragon's saliva causes septicemia, or blood poisoning, in its victims. A dragon will bite its prey, then follow it until the animal is too weak to carry on.
This lizard species is threatened by hunting, loss of prey species and habitat loss.

Pertanyaan:
1. The text above tells about?
2.      Where we find it?
Jawaban:
1.      Lizard
2.      In inonesia

3.    Speaking
Example 1
Deny   : Good morning Andy
Andy   : Good morning Den,
Deny   : by the way you came to book store yesterday?
Andy   : yes, I looked for a book because after I see the advertisement in my campus. 
Deny   : get special price and you get it?
Andy   : yes and the time is limited it just half a days
Deny   : how many book you get?
Andy   : I bought 2 books
Deny   : ok maybe tomorrow I come to your house and see it
Andy   : ok 

            Example 2
Didi     : This test is difficult to understand.
Doni    : Yes I cannot imagine it before.
Didi     : When I was child I imagine driving car is easy but it difficult too.
Doni    : Yes we must study it regularly.

3.    Reading
Television
Television, or TV, is one of humanity's most important means of communication. It brings pictures and sounds from around the world into millions of homes.

People, with a television set in their houses, can sit and watch the president makes a speech or visits a foreign country. They can see a war being fought. Through television, viewers at home can see and learn about people, places, and things in a away lands.

Additionally, television brings its viewers a steady stream of programs that are designed to entertain. In fact, TV provides many more entertainment programs than any other kind of information media. The programs include action-packed dramas, light comedies, soap operas, sports events, cartoons, quizzes, variety shows and motion pictures.

Question.
4.      does Tv bring picture and sound?
5.      Can you tell me five program of TV?
Answer:
1.      Yes it does
2.      light comedies, soap operas, sports events, cartoons, quizzes

4. Writing 

The Europe 2020 Competitiveness Report: Building a More Competitive Europe

The World Economic Forum’s Europe 2020 Competitiveness Report focuses on measuring Europe’s performance in becoming smart, inclusive and environmentally sustainable. It is the first in a series to measure Europe’s performance against its own Europe 2020 strategy and closely follows the Europe 2020 seven flagship initiatives: enterprise environment, digital agenda, innovative Europe, education and training, labour market and employment, social inclusion and environmental sustainability.
Birds
Birds are interesting flying animals. They are vertebrates and warm blooded animals. They belong to aves class and they can be found all over the world.

Birds breath with their air pocket. Beside as respiration organ, air pocket also can enlarge or reduce their weight when flying or swimming.

There are many kinds of birds. Earth bird has special characteristic. They have different morphology according to their food and their habitat. Some of them eat seeds, pollen, fish or meat. There are some species that live in land and the others live in water. Land birds live on their nest.

Female birds have specific tasks. they lay eggs and feed their baby, Beside that they look for foods for their baby.

Note, this example of report text about bird is taken from: peperonity.com/go/sites/mview/genrereport/14817713

VIII. Penilaian
1.      Test Speaking.
Melita        :   Well, how do we start?
Olivia        :   Well, ¿rst of all, the report has to have a heading.
Melita        :   Hm. How about Report on Purchase of New Printers.
Olivia        :   Yes,  that's  good.  Report  on  Purchase  of  New Printers. Fine. What next?
Melita        :   The date?
Olivia        :   Yes, the report has to be dated, but ¿rst of all it has to be adressed to someone.
Melita        :   Well, that's easy. To Mr. Sutresman.
Olivia        :   Yes.  To:  Mr.  Sutresman,  Managing  Director, Firedome Ltd, Kendari. And the date ....Now ... Terms ... of ... reference.
Melita        :   What does that mean?
Olivia        :   That means what we were asked to do


Rumus Penilaian Speaking:

Pronunciation
Intonation
Content
Total
40
30
30
100

2.      Test Tulis:
Choose the most appropriate answer
1.      Andy   : does your teacher get your mail?
Desy    : No, I want to……………….it.
a.       Resend                              d. Sends
b.      Resended                          e. Sent
c.       Send
2.      Bayu    :  my family has party today.
Sinta    : Oh..   Yes! Don’t you go there?
Bayu    : no I ………………………and my mother doesn’t.
a.       Likes                                 d. dislike                    
b.      Disgo                                 e. Like
c.       go
3.      Cindy  : she must not…………….all of regulation.
Dony   : Yes I see.
a.       Undergo                            d. goes
b.      Dergo                                e. reundergo
c.       Go
4.      Boby   : it is very hard to read.
Dini     : you need to …………….again.
a.       Printed                              d. Reprint
b.      Prints                                 e. Printed
c.       Print
5.      Cinta   : I want to ……………… my room.
Dita     : it very small for you?
Cinta   : yes
a.       Wides                                d. Widened
b.      Wide                                 e. Widens
c.       Widen
6.      Indonesia is multicultural.
It sentences mean?
a.       Little culture                     d. have many cultures
b.      Has no culture                   e. cultures
c.       Has many cultures
7.      Sony    : Why don’t you come to Nina’s party?
Alya    : Actually nina …………….me but my ………………….. loses.
a.       Invite – invitation             d. invite – invite
b.      Invites – invite                  e. invites – invitation
c.       Invitation – invites

TRANSMISSION VERIFICATION REPORT
Date and time of transmission            : 06/18     08:19
Fax no/ Name                          : 181 344 18849
Duration                                  : 00.00.38
Page (s)                                   : 01
Result                                      : OK
Mode                                       : Standard



 










8.      What can of the report is this?
a.       Express mail transmission                         d. arrival record
b.      Serial number record                                 e.  a serial number
c.       Proof of a send facsimile
9.       How long did this event take?
a.       6 hour and 18 minutes                              d. 38 second
b.      6 hour and 19 minutes                              e. 6 hours and 1 minutes
c.       6 hour and 38 minutes
10.   How many sheets were sent?
a.       1                                                                d. 38
b.      6                                                                e. 18849
c.       11
Answer
1.      A         6. C                 10. A              
2.      D         7. E                                         
3.      A         8. A                                        
4.      C         9. D                

IX.Rumusan Penilaian
No.
Nama Siswa
Aspek Penilaian
Reading
Speaking
Total
Keterangan
65%
35%
(100)

1





2





3





4





5





6






Mengetahui                                                                                        
Kepala SMK al-KHOZINI                                                                 Guru Mata Pelajaran
                       
.................................................                                                           .................................

No comments:

Post a Comment